• Meny
  • Meny

Legg shoppingen til et flytende marked i Bangkok

Da Bangkok i sin tid ble grunnlagt besto byen hovedsaklig av et kanalsystem som senere bidro til å gi byen sitt kallenavn, Østens Venezia. Da økonomien skjøt fart på begynnelsen og midten av 1900-tallet ble mange av disse kanalene fylt igjen for å gi plass til nybyggeri, og med dette forsvant mange av Bangkoks flytende markeder.

I dag finnes det noen få båter i elvesystemet som fremstår som flytende markeder, men stort sett er disse rene turistfeller og mangler enhver form for autensitet.

Derfor må man i dag reise noe utenfor bygrensen for å oppleve et flytende marked av den typen byen en gang var kjent for, og mange turarrangører tilrettelegger slike utflukter enten som en egen event, eller som en del av en større rundtur.

Flytende markeder

Et av de største markedene er Damnoen Saduak Floating Marked rundt 100 kilometer sørvest for Bangkok. Her kan det lønne seg å være tidlig ute hvis man ønsker å unngå den verste trafikken, og bussene går allerede fra tidlig om morgenen. Ofte allerede rundt klokken fem.

Selv om også Damnoen Saduak Floating Marked etterhvert har utviklet seg til å bli en form for turistfelle har det likevel en anseelig størrelse som gir en opplevelse verdt å få med seg.

Kwan Riam er et annet flytende marked som kan være verdt et besøk, og her finnes det også flere muligheter for å kunne kjøpe seg en matbit man kan nyte ute på vannet. Markedet bærer tydelig preg av å følge med i tiden og gjør ikke noe forsøk på å fremstå som noe annet enn hva det er.

Skriv en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *